Tanie podróżowanie, czyli jak zwiedzić Europę, a przy tym nie przepłacić?

Artykuł nieaktualny!!!! Możesz czytać dalej, ale wiele informacji jest już błędnych.

Podróżowanie staje się coraz bardziej popularne. Po części spowodowane jest to tym, że w obecnych czasach o wiele łatwiej podróżuje się po krajach UE niż kiedyś, po części też tym, że koszty takich podróży non stop spadają. Jednak nie każdy wie, jak bardzo tanie mogą być wyjazdy, jak je zorganizować, by nie przepłacać. Ten artykuł ma na celu przybliżenie Wam pewnych strategii, jakimi JA się kieruję podczas planowania wypadów.

,,Krzysiek jak to jest, że Ty co chwilę gdzieś jeździsz na wypady? Przecież to kosztuje i to pewnie nie mało”… Nie raz i nie dwa słyszałem takie zdanie w wakacje, które nie będę ukrywał były chyba najbardziej aktywne jeżeli chodzi o wyjazdy.  Jednak najlepsze miny pojawiają się ZAWSZE, gdy wspomnę o kosztach takich wypadów. A koszty potrafią być stosunkowo niskie? Trip do Wiednia kosztował mnie ok 250zł, a w cenie był dojazd w obie strony (z przesiadką), zwiedzanie Wiednia, bilet dobowy na Komunikację w Wiedniu, jedzenie i picie w Wiedniu oraz pizza w Katowicach, Trip do Warszawy kosztował mnie… 60zł…. Tak niemal wszyscy patrzą na mnie jak ,,ufo na samolot”. gdy słyszą te koszta. Da się? Da, a poprzez ten artykuł chciałbym przybliżyć, jak to wszystko jest możliwe.

Po pierwsze transport…

Jeszcze nie tak dawno (dawno to pojęcie względne), bo 10 lat temu za 200zł można było pojechać pociągiem z kuszetkami, z Krakowa do Kołobrzegu. Dziś za nieco mniej można np. polecieć z Krakowa do Izraela. To nie żart.

ryna

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że trzeba wybrać jakie mamy priorytety, czy zależy nam na tym, by jak najtaniej podróżować, czy na tym, by podróżować w pierwszej klasie, all inclusive i Bóg wie jeszcze co. Jeżeli jesteś osobą, której zależy na tym drugim… to raczej artykuł nie jest przeznaczony dla Ciebie.
Wracając do tematu taniego transportu, jako pierwszy przykład podałem transport lotniczy, więc najpierw właśnie omówię kwestię taniego latania.  Z roku na rok, bilety lotnicze są coraz tańsze, zarówno w tanich liniach lotniczych, jak i normalnych liniach.
Najbardziej znane tanie linie lotnicze to oczywiście Wizzair i Ryanair. Na świecie jest oczywiście cała masa innych tanich linii, ale cen jakie oferują te dwie linie, o których wcześniej wspomniałem, nie spotkałem w żadnych innych liniach.
Ceny lotów zależą od tego kiedy się zarezerwuje, ile miejsc zostało już wykupionych na dany lot, w mniejszym stopniu od długości lotu, co nie znaczy, że lotnisko z którego startujemy, czy do którego lecimy, nie ma wpływu na cenę. Ma i to w znaczącym stopniu, bo różne lotniska, mają różne koszty obsługi lotniskowej (często nazywane jest to kosztami manipulacyjnymi).
Co jest lepsze, Wizzair, czy Ryanair? Cóż to zależy. Zarówno jeden jak i drugi większość połączeń ma w Europie, plus jakieś dłuższe loty. I tak Ryanairem można dostać się np. na Teneryfę (i to jeszcze z Krakowa), a Wizzair-em do Dubaju (z Budapesztu, Bukaresztu, Sofii i Kluż-Napoka, a nie zdziwię się jeżeli po dostawie A321 Wizzairem będzie można dostać się z Katowic do Dubaju, ale to tylko moje przypuszczenia). Z drugiej strony Ryanair ma połączenia z Krakowa, a na Wizzair trzeba jechać na Pyrzowice i płacić za parking, mimo to do niedawna zawsze powtarzałem, że Wizzair jest lepszy od Ryanaira, bo ceny są znacznie niższe i właściwie do tej pory jest tak, że bardziej się opłaca zostawić samochód na parkingu w Pyrzowicach, niż lecieć Ryanairem z Krakowa… Chociaż i tutaj się to powoli zmienia, bo przynajmniej od miesiąca ceny są coraz niższe.
A teraz może się ktoś spytać, jakie są różnice między ceną w tradycyjnych liniach lotniczych, a przykładowo w Wizzair? Jako przykład podam przelot na trasie Warszawa – Barcelona El Prat. Wybrałem sobie dzień wylotu 9.02, a powrotu 16.02. Oto co otrzymałem (kliknij na obrazek, by powiększyć). Różnica prawie 500zł, a to dużo, bo czasami, przy odrobinie szczęścia można tyle zapłacić za 6 noclegów w Barcelonie.

LOT-tile

Kolejnym bardzo tanim, ale przy tym też czasochłonnym sposobem podróżowania są autokary. W Polsce najsłynniejszy jest PolskiBus i LuxExpress. Nic dziwnego, bo za naprawdę niskie ceny można podróżować tymi przewoźnikami. No a jak ja to zrobiłem, że do tego Wiednia pojechałem za 26zł w obie strony z przesiadkami? Jak wiadomo PolskiBus co jakiś czas otwiera nowy kalendarz, wtedy można złapać bilety za 1zł. I tak też się stało. Trafiłem z kumplem w sumie na cztery bilety za 1zł (w tym po jednym na trasie Katowice-Wiedeń, Wiedeń-Katowice), no i podsumowaliśmy cenę pozostałych biletów i wyszła średnia 26zł za osobę. Ogólnie w PB jest tak, że na trasy międzynarodowe jest zazwyczaj tylko jeden bilet za 1zł (na dany kurs). PolskiBus bardzo często stosuje promocję na różne trasy i właśnie taka promocja pozwoliła mi jechać do Warszawy za 8zł w obie strony. Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie PolskiBus otworzył usługę PolskiBusGold, która oferuje lepszy standard podróży.

8

W przypadku LuxExpress jest nieco inaczej. Tutaj nie ma otwieranych nowych kalendarzy, tutaj często są promocje. Czasami jednodniowe, czasami są to promocje ,,nocne”, czasami dłuższe, kilkudniowe.
Ogólnie warto śledzić zarówno stronę internetową, jak również funpage na Facebooku, obu tych przewoźników.
Co lepsze? Zdecydowanie LuxExpress, chociażby dzięki temu, że jest więcej miejsca na nogi, każdy ma do dyspozycji tablet z filmami i grami. Minusem jest to, że LuxExpress obsługuje dużo mniej tras niż PolskiBus, innymi słowy mniej ludzi ma do niego dostęp.

tt_ekraanid2_2
Jakieś dłuższe trasy? Oczywiście LuxExpress najdłuższą trasę ma z Warszawy przez Kraków do Budapesztu (swoją drogą cena ok 40zł w jedną stronę to bardzo atrakcyjna cena, a i tutaj zdarzają się promocje). W przypadku PolskiegoBusa, najdłuższa, bo trwająca 18h podróż jest na trasie Warszawa-Tallin. Oczywiście również na takiej można trafić na bilet 1zł+1zł za rezerwacje.
Kolejni przewoźnicy znani są głównie na południu Polski.
Są to LeoExpress łączący Kraków z Pragą, TaniBus Kraków-Lublin, oraz TigerExpress jeżdżący na trasach z Krakowa, Katowic i paru innych miejscowości do Czech, Słowacji i Austrii. O ile w przypadku dwóch ostatnich trasy obsługiwane są busami, o tyle w przypadku tego pierwszego sytuacja jest nieco ciekawsza.
LeoExpress to ogólnie jest prywatny, czeski przewoźnik kolejowy. Przewoźnik ten chciał wejść na Polski Rynek, ale PKP się na to nie zgodziło… No więc mądrze myślący zarząd postanowił, że z Krakowa do najbliższej Czeskiej stacji kolejowej przewóz będzie odbywał się autokarem, a następnie do Pragi pociągiem. Tego już PKP nie mogło zabronić. LeoExpress podobnie jak LuxExpress nie ma ograniczonego kalendarza i często ma promocje, więc warto śledzić ich stronę, a naprawdę za niską cenę można pojechać do Pragi.

640px-480_001_Vrbice

W Europie słynnych jest jeszcze dwóch przewoźników autokarowych. Najsłynniejszy to MegaBus (PolskiBus jest odpowiednikiem). Właściwie kursuje on w całej zachodniej Europie, a niedawno zaczął działać na włoskim rynku. Podróże są śmiesznie tanie, bo przy dobrych lotach można pojechać z Amsterdamu do Barcelony za… 1 Euro, a czasami przewoźnik stosuje promocje, przy których za bilet można zapłacić… 0,5 Euro.
Drugim znanym przewoźnikiem jest FlixBus, kursuje on głównie po Niemczech. Ceny zaczynają się od 5 Euro, no i w zasadzie nie trzeba więcej pisać, zarówno  MegaBus, jak i FlixBus działa na tej samej zasadzie jak PolskiBus.
Ogólnie wyjazdy autokarowe zawsze wyjdą nas najtaniej (tzn. zakładając rezerwację na samolot i autokar w tym samym momencie), jednak nie każdy do tego się nadaje, nie każdy jest w stanie wysiedzieć 3h w autokarze, a co dopiero 26h (trasa Barcelona – Amsterdam, Londyn – Mediolan), choć i tak nic nie przebije Barcelona-Inverness 44h i o ile jest to skomunikowane połączenie (przesiadki), o tyle nie każdy jest w stanie tyle czasu poświęcić.

Kiedy najlepiej rezerwować, by oszczędzić? Cóż tutaj są dwie opcje, które są zależne od tego, czy wiemy, że podróż musimy odbyć w danym terminie, czy też jest nam wszystko jedno. W pierwszym przypadku dobrze jest rezerwować jak najwcześniej, tak by trafić na jak najtańsze bilety (a w przypadku LeoExpress, czy LuxExpress zarezerwować miejsce, które nam najbardziej pasuje). Czasami jest jednak tak, że jesteśmy elastyczni (np. wakacje), wtedy możemy się pokusić i czekać na to, aż pojawi się jakaś promocja, a zazwyczaj takie promocje są konkretne (zwłaszcza w przypadku tanich linii lotniczych). Dobra, ale jak trafić na najniższą cenę? Po pierwsze prócz wczesnej rezerwacji, należy planować trip na środek tygodnia (jeśli mamy taką możliwość). Czasami może pomóc też usunięcie plików cookies, ale tego nie sprawdzałem.

Po drugie noclegi…

Na początku mała uwaga, jeżeli ktoś myśli, że napiszę tutaj jak tanio nocować w hotelach 5*, to się myli. Podczas planowania wypadów najlepiej szukać noclegów w hostelach. Możecie wierzyć lub nie, standardowy hostel to wydatek nie raz niecałych 100zł za noc, za osobę w dwuosobowym pokoju,  a warunki są całkiem komfortowe. Oczywiście można iść jeszcze dalej i rezerwować łóżko w tzw ,,dormitorium”, czyli sali zbiorowej. W zależności od hostelu w takiej sali może być od 5 do nawet 20 łóżek.  Ceny w największym dormitorium są zazwyczaj niższe o połowę niż pojedynczy pokój. Są tego plusy dodatnie, są plusy ujemne. Dodatnie? Niższa cena, a poza tym można zintegrować się z innymi młodymi turystami (zazwyczaj takie sale wybierają studenci). Martwisz się, że się nie dogadasz z nimi? Jak ja się dogadałem, to i Ty się dogadasz. Minusy? No zdecydowanie brak prywatności.
Co lepsze hotel, czy hostel? Jak dla mnie hostel i to znacznie, po pierwsze cena jest dużo atrakcyjniejsza, po drugie jest naprawdę świetna atmosfera.
Rezerwację hostelu dobrze jest zrobić z wyprzedzeniem i to tak nawet półrocznym (o ile mamy pewność, że będziemy mieli jak dojechać). Po pierwsze mamy wtedy znacznie większy wybór, no i niższe ceny. A miejsca w hostelach schodzą bardzo szybko.
Osobiście polecam porównywać ceny oraz rezerwować na tych dwóch stronach: Hostelbookers.com i Booking.com i co BARDZO istotne, na tych stronach są wszystkie hostele i hotele, więc są też takie, które mają złe opinie, dlatego nim zarezerwujemy nocleg warto sprawdzić opinię na TripAdvisor.
Co istotne, zazwyczaj nie opłaca brać się śniadań, a już absolutnie należy wystrzegać się kupowania obiadów i kolacji w hostelach, a tym bardziej hotelach. Po prostu zaoszczędzimy masę kasy idąc do zwykłego sklepu i robiąc sobie samemu.

Po trzecie… na miejscu:

Podstawą każdego wypadu jest plan, co chcemy zobaczyć na miejscu, co w razie, gdyby pogoda była brzydka. Po raz drugi bardzo dobrą stroną na sprawdzenie danej atrakcji, na przeczytaniu o niej atrakcji można znaleźć na TripAdvisor, warto też dodać, że na tej stronie pojawiają się też atrakcje o których, być może nie mieliśmy pojęcia.
Warto też zobaczyć sobie na stronę Getyourguidena której to czasami trafiają się bardzo ciekawe atrakcje w bardzo dobrej cenie.
Jeżeli znów chce się zaoszczędzić to warto poszukać atrakcji za darmo, albo takich, które uwzględniają np. zniżki studenckie, lub ogólnie do pewnego wieku. Nie opłaca się jeździć autobusami turystycznymi, przynajmniej ja jak na razie tego unikam. Niejednokrotnie cena takiej przejażdżki jest w okolicach… nawet tygodniowego biletu na Komunikację Miejską w pierwszej strefie. Jeżeli nam się nie chce, albo wiemy, że nie będziemy mieli czasu na gotowanie obiadu, to warto poszperać i znaleźć informacje na temat różnych knajp (znowu TripAdvisor), tak by w takiej knajpie nie zapłacić majątku, a mieć dobre jedzenie. Jednak najlepsze i najtańsze jedzenie jest tam, gdzie widać, że jest dużo miejscowych… Zazwyczaj takie bary nie wyglądają zachęcająco (jak nasze bary mleczne), ale stosunek jakości do ceny i ilości jest zaskakująco dobry.

Podsumowując

Nie każdy wypad musi być drogi, można całą masę kasy zaoszczędzić na dojazdach i noclegu, po to by wydać na więcej atrakcji na miejscu, czy też po prostu odłożyć na kolejne wyjazdy. Zdecydowanie najlepszym momentem na szybkie wyjazdy i zwiedzanie to jesień i wiosna. Warto podróżować jak jest się młodym, po pierwsze dużo mniej się wydaje na jedną osobę, niż na rodzinę, po drugie jesteśmy w stanie zrobić więcej, jesteśmy w stanie odbyć podróż w nocy (mało co śpiąc), cały dzień zwiedzać miasto i w kolejną noc wracać do domu, po trzecie w wielu miastach obowiązują zniżki do osiągnięcia pewnego wieku, w niemal każdym dla studentów, a w niektórych do pewnego wieku lub studentów atrakcje są za darmo.

Warto śledzić kilka stron, na których codziennie pojawiają się promocje, a czasami wręcz megapromocje, oto one:
http://www.fly4free.pl/  – Podróże z Polski i duże promocje w Europie
http://www.fly4free.com/cheap-flights/deals/europe/ – Podróże po Europie
http://www.fly4free.com/cheap-flights/deals/usa-and-canada/ Podróże po USA i Kanadzie
http://www.fly4free.com/cheap-flights/deals/australia-and-oceania/ – Podróże po Australii i Oceanii.
http://mlecznepodroze.onet.pl/ – Polska i Europa
http://www.krakolot.pl/ – Podróże tylko z Krakowa

Dziękuję bardzo za lekturę, mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć Wam wszystkim kwestię taniego podróżowania. W razie pytań, proszę pisać w komentarzach, postaram się odpowiedzieć na wszystkie. Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, że na tej stronie jest zaledwie jeden przykład przewoźnika, który jest w 100% na polskim kapitale. Nic na to nie poradzę.

Świat widziany oczami Krzysztofa Staszkiewicza

%d blogerów lubi to: